X
Santip Santip Bekijk Santip artikelen
Nivo Nivo Bekijk Nivo artikelen
Vakpublicaties Vakpublicaties Bekijk vakpublicaties
Inschrijven nieuwsbrief Inschrijven nieuwsbrief Inschrijven nieuwsbrief

Niet alleen technisch advies
maar tevens een sparringpartner
en vertrouwenspersoon

‘Penalty’ voor werkgever voor niet elektrisch rijden

NIVO 2025 - 19

Op 25 april jl. heeft de staatssecretaris van Financiën zijn voorgenomen plannen bekend gemaakt voor het tijdens Prinsjesdag te presenteren Belastingplan 2026. 
Eén onderwerp sprong er direct uit. Er komt een ‘penalty’ voor werkgevers als zij hun werknemers een niet volledige elektrisch auto ter beschikking stellen waarmee zij ook privé mee mogen rijden. Het betreft maatregel 1 genaamd “Normering zakelijke leasemarkt via de loonbelasting”. Ik neem u mee wat er (mogelijk) aan zit te komen. 
Ik geef u alvast een spoiler. Dit gaat pijn doen voor de directeur grootaandeelhouder (afgekort de Dga).

Maatregel 1 Normering zakelijke leasemarkt via de loonbelasting

Het kabinet versnelt de ingroei van elektrische auto’s door per 2027 de zakelijke leasemarkt te normeren. Het kabinet heeft als doel dat alle auto’s die vanaf dat moment door een werkgever ook voor privégebruik ter beschikking worden gesteld aan de werknemer, volledig emissievrij zijn. 

De normering wordt vormgegeven via een pseudo-eindheffing in de loonbelasting, met een belastingtarief van 52% over de grondslag voor de bijtelling privégebruik van de auto. 
In tegenstelling tot de bijtelling, wordt geen rekening gehouden met een eigen bijdrage van de werknemer. 

Een werkgever behoudt keuzevrijheid, maar bij het ter beschikking stellen van een fossiele auto volgen wel financiële consequenties. De pseudo-eindheffing moet per loontijdvak (meestal een maand) worden betaald door de werkgever als deze vanaf 2027 een fossiele (niet volledig emissievrije) personen- of bestelauto ter beschikking stelt aan de werknemer. 

De belastingplicht van de pseudo-eindheffing ligt bij de werkgever (inhoudingsplichtige) voor de loonbelasting. 

Een zzp’er met een eenmanszaak valt hierdoor buiten de scope van de eindheffing. Veel bestelauto’s vallen nu al niet onder de bijtelling en zullen dus ook niet onder de pseudo-eindheffing gaan vallen. Om uitwijkeffecten te voorkomen wordt in de uitwerking van de pseudo eindheffing tevens bezien of aanpassing van de youngtimerregeling (auto’s ouder dan 15 jaar) nodig is. De benodigde wetgeving voor de pseudo-eindheffing wordt opgenomen in het pakket Belastingplan 2026.

Bron: brief MinFin d.d. 25 april 2025 “fiscale beleids- en uitvoeringsagenda 2025”

Conclusie

De voorgenomen maatregel van het kabinet heeft tot doel om de transitie naar elektrische auto’s op korte termijn te versnellen. Zoals hiervoor genoemd, geldt de nieuwe maatregel niet voor de ZZP-er die winst uit onderneming geniet. Ik heb de indruk dat het kabinet het niet aandurfde om nog meer op het bordje van de ZZP-er (o.a. onderwerp schijnzelfstandigheid, etc) te leggen.

Maar de voorgestelde maatregel geldt (vooralsnog) wel voor de Dga die in loondienst is van zijn B.V. en in 2027 nog in een “fossiele” auto van de zaak en daarmee meer dan 500 kilometer per jaar privé rijdt.  
Let op! Zoals ik het lees is ook hybride auto niet goed genoeg.

Of toch even wat financieel gevoel van de voorgestelde maatregel te schetsen.

Stel je rijdt als Dga een “fossiele” auto met een cataloguswaarde van € 80.000 die je ook privé gebruikt. 
Dan bedraagt de bijtelling 22% x € 80.000 = € 17.600 en daarover dient jouw eigen B.V. - als werkgever van jou als Dga - dan een pseudo-eindheffing te voldoen van 52% x € 17.600 = € 9.152. 

Maar let op mensen! 
Dit komt bovenop de betaalde inkomstenbelasting die reeds voldaan wordt over de bijtelling van € 17.600. 

Of de soep zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend, gaan we zien met Prinsjesdag.